Malta - Deň na ostrove Gozo

Autor: Angela Rusova | 12.9.2019 o 13:17 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  115x

Prvý deň na Malte, strávený na ostrove Gozo - Għawdex . Sklamanie či prekvapenie ?  Pre nás jednoznačne prekvapenie.

Po skoro 12hodinovom spánku budík. Obliecť sa, pobaliť, a vyrážame smer Gozo, druhý najväčší ostrov súostrovia Malta v Stredozemnom mori, zároveň aj súčasťou republiky Malta. Zástavku, odkiaľ jazdia autobusy na každú stranu ostrova máme pár metrov od hotela.


Nastúpili sme do preplneného autobusu smer prístav. Po vystúpéní z autobusu,  pri vchode, nám ponúkali množstvo ponúk, ako si užiť ostrov či už so sprievodcom, alebo inú alternatívu . Rozhodli sme sa, že uvidíme ako to bude priamo na ostrove, a keď tak, tam si niečo zaobstaráme. Postavili sme sa do rady na lístky. Lístok na ostrov a späť stojí necelých 5€, kontrolujú ho až keď sa vraciate z ostrova.

Loď na ostrov trvá asi 20-30min. Sadli sme si na lavičku. Mali sme krásny výhľad na more.
 

Po vystúpení na ostrove, sme ako prvé uvažovali, že budeme využívať mestskú dopravu. neskôr sme zistili, že na ostrove nejazdia autobusy až tak často ako priamo na ostrove Malta. Naše rozhodnutie padlo na autobus ktorý sa nazýva ,,hop On – hop Off´´ dobrá vymoženosť.
(cena celú trasu po ostrove je 18€ na osobu)
 Majú na trase väčšinu, alebo aj všetky najznámejšie pamiatky na ostrove. Na každej z nich autobus zastaví, a môžete tam vystúpiť a pozrieť si miesto.

No nemusíte. Vyberiete si, kde chcete vystúpiť a nastúpiť. Najlepšie je dopredu si trocha pozrieť miesta na ktorých sa chcete zastaviť.
Na každej zastávke sa zdržíte minimálne 35-45minút, čo je aj interval v akom tam jazdia tieto autobusy. .
Je to dobrý čas na prezretie miesta na ktorom ste sa rozhodli vystúpiť. Samozrejme, môžte sa zdržať aj dlhšie. Rozhodnutie je len na Vás. My sme sa na miestach zdržiavali väčšinou len minimálny čas, nakoľko sme toho chceli vidieť viac, a báli sme sa , že to nepostíhame.  
 

Ako prvé , naša zastávka bola v rímsko katolíckom kostole. Nazývaný aj Xewkija. Nádherný kostol, do ktorého keď sme vstúpili, hrala krásna hudba. Organista mal naozaj talent. Kostol bol nádherný, zachovalý, tak isto ako aj vonkajšok kostola. 
 

Naša ďalšia zastávka bola - Dwejra. Miesto ktoré mňa za celý deň zaujalo najviac za celý deň, a na ostrove Gozo nás najviac zaujalo takzvané ,, modré okno – blue window" 

Modré okno bolo nádherné, bol to priestor, kde boli krásne skaly, jaskyne a prírodne vytvorené bazény. Voda bola krásne modrá, priezračne čistá. Len tak tam človek vedel sedieť a sledovať tú krásu. Závidela som lodiam čo tam boli ukotvené. Po asi hodine sme sa rozhodli, že je čas pokračovať, aj keď sa nám ťažko odchádzalo.
 Ďalšia zastávka  ,,zlatá pláž" ktorá mala mať zlatistý piesok. Sklamalo nás to.
Štrk s pieskom, piesok nebol taký jemný ako všade písali, a bolo to preplnené ľudmi. Pre nás to bolo obrovské klamanie. Namočili sme si tam nohy, a vybrali sa ďalej po našej ceste.

Ako poslednú zastávku sme si nechali mlyn v jednej dedinke. Odtiaľ sme sa vybrali do prístavu, a na loď smer Malta. Majú to premyslené, hneď ako prišiel náš autobus nám šla aj loď. Hneď ako sme vystúpili z lode nám išiel aj autobus. Veľa ľudí sa do autobusu nevošlo. My sme stihli hneď prvý autobus z prístavu. Smer zastávka pri našom hotely. Vybrali sme sa rovno na večeru. Plán na večer? Mesto.
Po večeri sme sa išli osprchovať upraviť, a vybrali sme sa preskúmať nočný život na Malte.
Vybrali sme si podnik pri pláži sadli sme si a začali sme preberať deň, ktorý bol za nami. Po asi polminúte sa od vedľajšieho stola ozvalo: ,,Slovenky či Češky?" len som odpovedala ,, Slovenky" a venovala sa ďalej nášmu rozhovoru.
,,neprisadnete si?" Prisadli sme si. Nakoniec sa ukázalo, že to nebol až tak zlý nápad. Chalani pôsobili celkom milo, a dobre sa konverzovalo. Aspoň sme mali spoločnosť na večer. Na hotel sme prišli nad ránom. Dali sa do pyžama a spať.
Ďalší deň nás čaká dedinka ,,poppey village"  tak nech si aspoň trocha oddýchneme. Aby sme si to užili.

Ako dopadla dedinka kde sa natáčal Pepek námorník?  Dočítaš sa v ďalšom blogu :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Nejaké nové miliardy pre Erdogana by sa mali nájsť

Ešte jedna hystéria má predpoklady vypáliť aj škaredšie než v 2015.


Už ste čítali?